Nervus Vagus ili živac suosjećanja

🟡 Nervus vagus ili živac lutalica/živac suosjećanja je deseti moždani živac. Spada u kategoriju senzomotornih živaca zbog svoje osjetilne funkcije pri čemu šalje senzorne informacije mozgu (npr. o mirisu, okusu i zvuku) i motoričke funkcije  – kontrolira pokrete različitih mišića i funkciju nekih žlijezda. On je najdulji moždani živac i seže od mozga kroz vrat, prsni koš i trbuh pa sve do debelog crijeva. Jedini je živac koji povezuje mozak sa srcem, plućima, crijevima i svim vitalnim organima. Osim što upravlja tijelom, upravlja i našim emocijama, intuicijom, pa čak i osjećajem poveznaosti sa drugima. Mnogi ga počinju nazivati i organom.

🟡 Glavne funkcije i radnje;

1. regulacija autonomnog živčanog sustava; kontrolira srčani ritam, disanje, probavu i lučenje želučanih sokova.
2. motorne funkcije; kontrola mišića grkljana i ždrijela omogućujući govor i disanje.
3.senzorne funkcije; prenosi informacije iz unutrašnjih organa i spoljnog uha u mozak.
4. refleksne radnje; kihanje, kašljanje, gutanje, povraćanje, disanje.

🟡 Načini testiranja nervus vagusa;

1. provjera faringelanog/gag reflesksa,
2. mjerenje srčane frekvencije u mirovanju,
3. mjerenje krvnog tlaka u mirovanju unutar 24 sata,
4. mjerenje varijabilnosti pulsa.

🟡 Aktiviranjem živca suosjećanja pomažemo našem zdravlju. Nizak tonus vagusa povezuje se s lošim raspoloženjem, depresijom, anksioznošću, upalnim stanjima, slabim imunitetom i na veću osjetljivost na stres. Također, može doći i do mnogih drugih oboljenja posebice sindroma iritabilnog crijeva, srčanožilnih bolesti, gastropareze, sinkope, tunelskog vida i pojačanog znojenja. 

🟡 Simptomi oštećenja živca;

1. poteškoće u govoru,
2. gubitak ili promjena glasa, 
3. poteškoće kod gutanja, 
4. gubitak faringelanog refleksa,
5. nizak krvni tlak,
6. spora srčana frekvencija,
7. gastropareza,
8. promjene u probavi,
9. mučnina, povraćanje, 
10. depresija i anksioznost.

🟡 Stimulacija i masaža živca je vrlo korisna u smanjenju simptoma oštećenja živca, kao i u prevenciji oboljenja. Dokazano je da kako starimo da se tonus živca smanjuje. Postoje brojni načini stimulacije sa čime poboljšavamo otpornost organizma na stres. Neki od načina stimulacije jesu; tuširanje hladnom vodom (dovoljno je za početak 30 sekundi biti izložen hladnoj vodi, jer na takav način pomažemo tijelu kada je u pitanju fiziološka reakcija fight/flight/freeze na stres), duboko i sporo disanje, pjevanje, slušanje glazbe (posebice na 432Hz) ,grgljanje, smijanje, meditacija, spavanje na boku jer na takav način olakšavamo dišni put, unošenjem alkalnih namirnica – manje kiselih, korištenje probiotika, omega 3 masnih kiselina, tjelovježba, masaža sunčanjem.

🟡 Ovaj živac poprima sve veći i veći značaj u medicini. Američka agencija za hranu i lijekove odobrila je kiruršku ugradnju uređaja koji stimulira vagus električnim impulsima za liječenje depresije i nekih vrsta epilepsije otporne na lijekove. Istražuje se kao moguća terapija za reumatoidni artritis, Alzheimerovu bolest, multiplu sklerozu, klaster glavobolje i autoimunog uveitisa.

🟡 Ukoliko želite saznati još nešto o živcu suosjećanja svakako Vam preporučujem emisiju Na rubu znanosti u kojoj jse pričalo upravo o ovoj temi