
Što je to vitamin sunca i na koji način utječe na naš organizam?
Vitamin D, poznat i kao vitamin sunca se ponaša kao hormon u tijelu jer utječe na brojne biološke procese. Ključan je za pravilnu apsorpciju kalcija i fosfora iz hrane, što je neophodno za izgradnju i održavanje zdravih kostiju i zuba. Njegov nedostatak u organizmu može dovesti do rahitisa, osteomalacije, osteoporoze, dijabetesa tipa 1., kardiovaskularnih bolesti i pojedinih vrsta karcinoma. Ima važnu ulogu u funkcioniranju imunološkog sustava i može pomoći u borbi protiv infekcija. Regulira krvni tlak i smanjuje umor. Možemo zaključiti kako je vitamin D izuzetno bitan ”hormon” u našem organizmu i kako je unos istog esencijalan za naše zdravlje.
Izvori vitamina D;
1. sunčeva svjetlost je glavni izvor unosa vitamina D jer se u koži pod utjecajem sunčevih zraka sintetizira vitamin D3.
2. hrana; vitamin D se nalazi u masnoj ribi (losos, tuna, skuša, srdela, bakalar), kamenicama, žumanjku jajeta, gljivama, goveđoj jetrici, ponekad i u nekim mliječnim proizvodima poput jogurta, maslaca i sira.
3. dodaci prehrani; u slučaju nedovoljnog izlaganja suncu ili nedovoljnog unosa putem hrane preporučuje se uzimanje dodataka prehrani sa vitaminom D.
Ukoliko u organizmu nedostaje vitamina D, vjerojatno nedostaje i kalcija budući da djeluju sinergički. Vitamin D pomaže u apsorpciji kalcija tako da omogućuje krvi dostupnost kalcija kojima će nahraniti kosti.
Tijekom zimskih mjeseci zbog smanjene sunčeve svjetlosti u nemogućnosti smo unositi vitamin D putem glavnog izvora. Na tržištu su zadnjih godina dostupne svjetiljke za poboljšanje raspoloženja i aktivne UVB lampe koje mogu proizvoditi vitamin D. U skandinavskim zemljama su one izraziti popularne, što ne mora značiti kako ih mi u Hrvatskoj ne bi isto tako mogli koristiti!
Tokom ljetnih mjeseci, dovoljno je nekoliko puta tjedno izlagati se suncu u trajanju od 5 do 30 minuta kako bismo na prirodan način unijeli vitamin D. Poželjno je da ne nosimo naočale tokom izlaganja, jer svjetlost sunca putem očnog živca nalaže neuronima da luče serotonin (hormon sreće) koji se tokom noći pretvara u melatonin koji navodi na usnivanje i spavanje. Sam melatonin smanjuje simptome depresije. Kad svane dan, svjetlost zaustavlja lučenje melatonina i ponovno pokreće ”tvornicu” seratonina.
Tokom same seanse hipnoterapije dobivamo upute od našeg Višeg ja koje su prijeko potrebne za razrješavanje naše teme i nerijetko one znaju glasiti; šetaj se u prirodi, sunčaj se, unosi više vitamina D i slično. Naša podsvijest zna najbolje što nama treba i duboka integrativna terapija poštuje autentičnost svakog pojedinca prateći ga na njegovom putu.
Za vrijeme ovih ljetnih mjeseci pozivam Vas da svi skupa izađemo na sunce i izložimo naša tijela unosu ovog vitamina koji je toliko bitan da ga se naziva i hormonom. Doći će i zima ubrzo pa ćemo se sa sjetom prisjećati mirisa plaže, borova, užegle trave, kreme za sunčanje, lavande i prezrelog voća. Uživajmo u blagodatima prirode i budimo zahvalni što imamo ovo naše sunce da nas hrani!